Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Aká budúcnosť čaká východnú Európu? - geopolitické vnímanie Východu ako priestoru konfrontácie demokratického Západu s autoritatívnym Ruskom, nenapomáha reálnym a pozitívnym zmenám - chelemendik.sk

 

Aká budúcnosť čaká východnú Európu? - geopolitické vnímanie Východu ako priestoru konfrontácie demokratického Západu s autoritatívnym Ruskom, nenapomáha reálnym a pozitívnym zmenám

2021-09-15  (01:51)

 - Aká budúcnosť čaká východnú Európu? - geopolitické vnímanie Východu ako priestoru konfrontácie demokratického Západu s autoritatívnym Ruskom, nenapomáha  reálnym a pozitívnym zmenámDni, ktoré zostávajú do plánovaného novembrového summitu Východného partnerstva vo Viľňuse, sa odohrávajú v atmosfére zvýšenej teploty vo vzťahu medzi EÚ a Ruskom. Je to dosť nečakané, pretože summit nemá priniesť nejaký geopolitický  prelom.
Predmetom diskusií zostáva otázka, či politické a ekonomické inštitúcie štátov Východného partnerstva podľahnú westernizácii podľa európskeho vzoru, alebo zostanú v oblasti rozvoja, vstúpiac do ruskej colnej únie.  Táto otázka sa týka  predovšetkým Ukrajiny a Modavska, na ktoré Kremeľ v poslednom čase vyvíjal väčší tlak. V auguste a septembri Rusko zaviedlo obmedzenia na obchodovanie s obidvomi krajinami, aby Ukrajincom a Moldavanom demonštrovalo cenu európskych ambícií ich elít. Gruzínsko sa podľa všetkého vyhlo ruskému vydieraniu, hoci dôsledky prezidentských volieb 27. októbra sa môžu vyústiť do  politickej krízy, ktorá oslabí šance Tbilisi na zblíženie s EÚ. Zdrojom neurčitosti tiež zostáva postoj „kaukazskej sfingy“: miliardára, premiéra a hlavnej postavy Gruzínska – Bidzinu Ivanašviliho, ktorého slová sa často rozchádzajú so skutkami.
Arménsko odmietlo dohodu o pridružení s EÚ a vyhlásilo, že výmenou za lacný plyn (v skutočnosti za ruskú podporu v konflikte v Náhornom Karabachu) sa pripojí k Colnej únii. Bielorusko a Azerbajdžan už dávno zanechali západné perspektívy. Minsk musel zaplatiť za to veľkú ekonomickú cenu a Baku, ktoré žije za ropné doláre  zatiaľ obavy nemá.
Na stretnutí štátov a vlád vo Viľňuse Ukrajina môže podpísať dohodu o pridružení s EÚ v zóne voľného obchodu a Moldavsko a Gruzínsko má ešte perspektívy parafovať obidva tieto dokumenty. Dohoda o pridružení je zoznam politických princípov /nezávislé súdnictvo, dodržiavanie demokratických procedúr, ap./, ktorých dodržiavanie sa považuje za podmienku efektívneho  zbližovania spomínaných krajín s EÚ.  Obchodná dohoda zahŕňa prijatie väčšiny európskych noriem výmenou za prístup k trhu štátov únie. Podpísanie oboch dokumentov s Ukrajinou spustí dva procesy. Po prvé, niekoľko ďalších rokov v Europarlamente, 28 štátoch EÚ a na Ukrajine bude spustený proces ratifikácie. Po druhé, existuje šanca, že mnohé body obchodnej dohody vstúpia v platnosť okamžite po podpise.
Úspech summit vo Viľňuse môže zvýšiť šance na integráciu Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska a jeho /čiastočný/ neúspech napr. nepodpísanie dohody s Ukrajinou kvôli prípadu Júlie Tymošenkovej,  nemusí tieto šance znížiť. V obidvoch prípadoch zmeny na východe budú preodvšetkým výsledkom uskutočňovaných ekonomických a politických reforiem, a nie diplomatických operácií. Rozdiel medzi relatívnym úspechom a jeho absenciou sa dá porovnať s rôznymi druhmi politického rizika. Riziko súvisí najmä s obavami obavateľov, že pdopísanie dohody s EÚ nebude radostným sviatkom, ale začiatkom bolestivých reforiem (menej pravdepodobný variant), alebo, že neprinesie nijaké zmeny (pravdpodobnejšie). V druhom prípade, pri neúspechu, politická dynamika v Európe pravdepodobne zapríčiní pokles záujmu krajiín EÚ o koncepciu pridruženia krajín ležiacich na východe.

Poukázanie na relatívny význam summitu vo Viľňuse umožňuje obrátiť pozornosť na niekoľko aspektov politických zápasov na Východe, ktoré, ako sa zdá, majú oveľa väčší význam než súčasné úsilie európskej diplomacie.  Po prvé, geopolitický rozmer sporu v trojuholníku EÚ - krajiny partenrstva - Rusko je iba pozadie udalostí, nie ich podstata.
Politická koncepcia východného partnerstva sa zrodila čiastočne z myšlienky, že na rozdiel od situácie v strednej Európe 90. rokov, geopolitické vnímanie Východu ako priestoru konfrontácie demokratického Západu s autoritatívnym Ruskom, nenapomáha  reálnym a pozitívnym zmenám.

Hovoriac o udalostiach, ktoré túto tézu podporujú, stačí spomenúť sklamanie z dôsledkov oranžovej revolúcie na Ukrajine, neúspech spojený s prijatím plánu krokov Gruzínska a Ukrajiny na získanie členstva v NATO  a rusko-gruzínsku vojnu 2008. Vo všetkých týchto prípadoch hlavným motívom činov EÚ/NATO alebo Ruska boli geopolitické kalkulácie.


Subjekt,  nie objekt

Medzičasom sa na pozadí sporov v poslednom desaťročí udialo niečo pozoruhodné: štáty z „dočasného“ tábora prežili konsolidáciu svojej štátonosti a stali sa samostatnými subjektmi, uvedomujúcimi si svoje možnosti. Hoci je ich suverenita nedokonalá (aj z dôvodu územných sporov), práve ona musí byť východikovým bodom pre analýzu.


Subjektívnosť štátov, ležiacich medzi  EÚ/NATO a Ruskom, mení podstatu vzťahov medzi Ruskom a Západom. Napriek jestvujúcim rozdielom, Bielorusko, Ukrajina, Moldavsko alebo krajiny Severného Kaukazu už dávno nie sú pasívnym predmetom vplyvu Moskvy a Bruselu, ale samostatnými účastníkmi tejto hry. Napriek ruskému vydieraniu, Kyjev si dôsledne buduje základ eneregetickej nezávislosti. 

Prirodzene pole pre manéver Moldavska v kvalitatívnom zmysle sa líši od azerbajdžanského a v kvantitatívnom od ukrajinského. Charakter vzťahov krajín Východného partnerstva s Ruskom a EÚ je nielen výsledok ich vlastného výberu, ale  aj následok zmien, ktoré nastali v Rusku a EÚ. To znamená, že vzťahy týchto štátov sa nebudú rozvíjať podľa imperiálnej (podriadenie), ale podľa koloniálnej línii. Rusko sa bude musieť zmieriť s prehĺbením priepasti medzi centrom a perifériami a zaplatiť sociálnu (etnické konflikty)  a finančnú cenu (dotácie klientom). Colný a eurázisjký zväz, ktorých myšlienku presadzuje Kremeľ, sa v lepšom prípade stanú pokusom  spomaliť poslednú etapu rozpadu ZSSR a nie šancou na jeho znovzrodenie.

Najdôležitejšia otázka

Podobný, nie statický, ale dynamický názor si treba zachovať, rozmýšľajúc o budúcnosti spolupráce krajín Východného partnerstva a EÚ. Kríza európskych ideí a inštitúcií  priamo vedie k tomu, že vzťahy Ukrajiny, Moldavsksa alebo Gruzínska s EÚ sa nebudú rozvíjať podľa obvyklej schémy: asociácia, integrácia a potom členstvo. Tieto pojmy  sú v súčasnosti vystavené zmenám. Takže otázka neznie či „Ukrajinu čaká  integrácia a členstvo“, ale „aká bude integrácia alebo aké bude členstvo“.

A to nás vedie k tomu najdôležitejšiemu:cieľ programu Východné partnerstvo nie je zblíženie s EÚ, chápané ako politická protiváha Rusku, ale formovanie nového politického a ekonomickej kvality na Východe, najmä v štátoch susediacich s Poľskom. Inými slovami náš hlavný problém nie je subjektívnosť Východu, ale podoba  nedemokratických režimov, ktoré tam vládnu. V tom spočíva hlavná dilema. Čím má byť pridruženie s EÚ: vyznamenaním za pokrok v reformácu alebo nástrojom tlaku (na aké konkrétne krajiny? )?

Nezávisle od záverov summitu vo Viľňuse nás bude táto dilema sprevádzať v budúcich rokoch. Od jej riešenia bude závisieť,  či cenná suverenita európskych štátov ležiacich na východ od EÚ, bude skôr zdrojom našej bezpečnosti a rozvoja, alebo nekonečného zápasu so skĺzavaním európskych periférií do šedého pochmúrneho priestoru.

Zdroj: inosmi.ru
 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |