Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Afganistan - pasca pre ZSSR - chelemendik.sk

 

Afganistan - pasca pre ZSSR

2021-12-02  (19:25)

 - Afganistan - pasca pre ZSSR

Destabilizácia Blízkeho Východu a rozpad ZSSR ako následok geopolitiky USA


Tiberio Graziani

Afganistan 1979 - rok destabilizácia

Medzi nemalým množstvom udalostí medzinárodnej politiky roku 1979 si zvláštnu pozornosť zasluhujú dve: práve ony prispeli k zmenám celého svetového geopolitického systému, založeného na konfrontácii  USA a ZSSR.

Reč je o islamskej revolúcii v Iráne a sovietskej intervencii v Afganistane.

Ako je všetkým výborne známe, príchod k moci ajatolláha Chomejního zbúral jeden zo základov, na ktorom spočívala architektúra západnej geopolitiky, ktorú vytvorili USA po Druhej svetovej vojne.

Irán za Rezu Pahlavího predstavoval mimoriadne dôležitého pešiaka v strategickej hre USA a ZSSR. Zmiznutie tejto figúry podnietilo Pentagón a Washington, aby dôkladne prehodnotili geopolitiku USA v tomto regióne.

Takto nezávislý a nekontrolovateľný Irán sa stal novou premennou v regionálnej geopolitickej hre, s ktorou nepočítali  a obsahoval potenciálnu hrozbu pre celistvosť celého bipolárneho systému.

Okrem toho, nový Irán ako antiamerická  a antiizraelská veľmoc disponoval všetkými nevyhnutnými charakteristikami (konkrétne geografickou polohou,  rozsiahlosťou územia a politicko-náboženskou jednotnosťou) na to, aby si nárokoval na hegemóniu prinajmenšom v časti blízkovýchodného regiónu. A to ho  dostávalo do otvorenej konfrontácie s Ankarou a Tel Avivom (dvomi hlavnými baštami regionálnej politiky Washingtonu, ktoré si pestovali analogické plány) a s Islamabadom.

Z týchto dôvodov washingtonskí stratégovia v súlade so svojou dvojstoročnou „geopolitikou chaosu“  bez otáľania dotlačili Irak Saddáma Husajna k vojne s Iránom.

Destabilizácia celého regiónu poskytla Washingtonu a celému Západu čas na vypracovanie dlhodobej stratégie a na „útok zboku“ na sovietskeho medveďa.

Ako porozprával pred jedenástimi rokmi poradca prezidenta Jimmyho Cartera pre národnú bezpečnosť  Zbigniew Brzezinski v interview pre francúzsky týždenník Le Nouvel Observateur (15-21 január 1998, str. 76), agenti CIA prenikli  do Afganistanu  za účelom destabilizácie situácie v Kábule už v júli roku 1979, teda päť mesiacov pred zasiahnutím sovietskych vojsk.
 
Prvá Carterova direktíva pre tajné pomáhanie protivníkom prosovietskej vlády sa datuje na 3. júla roku 1979.

V ten istý deň  americký stratég poľského pôvodu poslal prezidentovi Carterovi list, v ktorom sa vysvetľovalo, že jeho direktíva privedie k vojenskej intervencii zo strany Moskvy. To sa aj stalo na konci decembra tohto roku.

V rovnakom interview  Brzezinski  hovorí, že keď sovietske vojská vošli do Afganistanu, napísal prezidentovi Carterovi ešte jednu správu, poukazujúcu na to, že USA konečne získali možnosť usporiadať pre ZSSR „jeho vlastnú vietnamskú vojnu“.

Tento mimoriadne ťažký pre Moskvu konflikt musel, podľa názoru Brzezinskského,  priviesť ku krachu sovietskeho impéria. Dlhodobá vojenská podpora ZSSR komunistickej vlády v Afganistane naozaj ešte viac oslabila Sovietsky zväz, ktorý dovtedy beztak prežíval vnútropolitickú a sociálno-ekonomickú krízu.

Ako je nám všetkým teraz výborne známe, vyvedenie sovietskych vojsk z Afganistanu spravilo politickú, ekonomickú a geostrategickú situáciu v regióne veľmi zraniteľnou. Iba desať rokov po iránskej revolúcii celý región bol zatiahnutý do stavu extrémnej  nestability, čo bolo mimoriadne prospešné pre západný systém. Pád ZSSR, urýchlený afgánskou avantúrou a rozpad Juhoslávie (nárazníkového štátu medzi sovietskym a západným blokom) počas 90-tých rokov otvoril cestu pre rozšírenie vplyvu USA – hyperveľmoci, ako ich pomenoval  francúzsky minister Hubert Védrine – v eurázijskom priestore.

Po bipolárnom systéme nasledovala nová geopolitická epocha – jednopólové obdobie.

Nový jednopólový svet pritom existoval veľmi krátko. Jeho život skončil na úsvite 21. storočia po návrate Ruska na svetovú arénu a objavení sa takých ekonomických a geopolitických obrov ako Čína a India.

Geopolitický cyklus Afganistanu

Vďaka svojim špecifikám, spojeným predovšetkým s geografickou polohou (hranice so sovietskymi republikami Turkmenistan, Uzbekistan a Tadžikistan) a svojej etnickej, kultúrnej a konfesnej rôznorodosti, Afganistan predstavoval v očiach Washingtonu nemalú časť „oblúka krízy”, teda územia, ktoré sa rozprestrelo od južných hraníc ZSSR až k Indickému oceánu. Kvôli očividným geopolitickým a geostrategickým dôvodom rola pasce pre Sovietsky zväz bola nakoniec prenechaná Afganistanu.
 
Z hľadiska geopolitickej analýzy, Afganistan predstavuje výborný príklad krízovej zóny, kde od nepamäti sa krížili záujmy silných tohto sveta.

Územie súčasnej islamskej republiky Afganistan, kde sa o geopolitickej moci doteraz rozhoduje  nadvláda paštúnskych kmeňov nad inými etnickými skupinami (Tadžikovia, Uzbeci, Turkméni, Beludžovia), sa sformovalo na hranici troch geopolitických síl: Mongolského impéria, Uzbeckého chánstva a Perzského impéria. Prirodzene, dejiny tohto pohraničného štátu boli formované konfrontáciami medzi týmito tromi veľkými hráčmi.

V 18. a 19. storočí, keď sa na území afgánskeho štátu sformoval jednotný emirát, región sa dostal do sféry záujmov dvoch veľmi veľkých geopolitických hráčov: Ruského impéria a Veľkej Británie. Zámerom kontinentálnej ruskej veľmoci bolo dostať sa na juh, k teplým moriam, cez Indiu a Čínu. Medzitým vládca morí Britské impérium sa snažilo upevniť svoju nadvládu v celej Eurázii: na východ – od Indie k Číne, Barme a Tibetu a na západ –  od súčasného Pakistanu až po Afganistan, Irán, Čierne more, Mezopotámiu a Perzský záliv.

V bipolárnom systéme 20. storočia sa Afganistan znovu stal arénou zápasu námornej (USA) a kontinentálnej (ZSSR) veľmoci.

Teraz, v roku 2001, sa invázia amerických vojsk do niekdajšej krajiny-pasce pre ZSSR premenila na nekonečnú nočnú moru pre samotné USA.

Zdroj: mondialisation.ca, inosmi.ru

© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku chelemendik.sk


Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti  s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toho varovanie na konci každého článku.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |