Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Aerolínie strácajú 250 mil.$ denne - chelemendik.sk

 

Aerolínie strácajú 250 mil.$ denne

2020-07-07  (04:04)

 - Aerolínie strácajú 250 mil.$ denne


Sopka môže dostať do problémov letecký priemysel

Bratislava - Desiatky miliónov eur denne. O toľko prichádzajú letecké spoločnosti každý deň. Sopka na Islande bude chrliť popol ešte niekoľko dní. Nemusí však zostať len pri dňoch, upozorňovať na seba môže podľa vulkanológov aj niekoľko mesiacov.

Medzinárodné združenie pre leteckú dopravu odhaduje, že chrliaca islandská sopka oberá letecké spoločnosti denne o 250 miliónov dolárov.

Nestrácajú len aerolínie, ale aj letiská. "Straty bratislavského letiska sa pohybujú v desiatkach tisícov eur denne," povedala pre TASR hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika Dana Madunická.

Situáciu neberie na ľahkú váhu Brusel. Európska komisia zostavila výbor, ktorý by mal zisťovať ako vplýva popol z islandskej sopky na ekonomiky v Európe. Podľa agentúry TASR možno komisia dovolí vládam členských krajín únie, aby poskytli štátnu pomoc poškodeným aerolíniám.

Letectvo utrpí, celá ekonomika skôr nie

Podľa analytikov môže pri niekoľkomesačnom chrlení popola utrpieť letecký priemysel, celá európska ekonomika to ale výrazne pocítiť nemusí.

Uzavreté letiská sopka popolček
O peniaze prichádzajú letiská aj aerolínie

"V prípade, že by letecké obmedzenia pretrvávali, mohli by sa dostať do problémov spoločnosti pôsobiace v leteckom priemysle, ktoré by jednak utrpeli letovými obmedzeniami a aj neistotou, či ten-ktorý let nebude zrušený," povedal pre Aktuálne.sk analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.

Aj podľa analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa dopláca na islandskú sopku najmä letecká doprava. "Je otázne nakoľko ochromenie leteckej dopravy, ovplyvní ostatné odvetvie. Ale aj to, či a ako ovplyvní oblak sopečného prachu spotrebiteľskú dôveru," podčiarkuje analytik.

Strácať môže aj cestovný ruch

Okrem leteckej dopravy by mohol podľa Vaňa na islandskú sopku doplatiť aj cestovný ruch. "Mohli by mierne klesnúť príjmy z turistického ruchu, napríklad v hotelierstve či zábavných parkoch," súhlasí Boros.

"Tu by však boli v prípade dlhšieho nelietania bol pokles obmedzený vyšším využitím alternatívnych spôsobov prepravy," dopĺňa Boros. Problémy aerolínií by tak mohli potešiť napríklad železničnú či autobusovú dopravu.

Analytik odhaduje, že dočasný vplyv by mohlo mať nelietanie aj na ceny ropy, keďže by výpadok dopytu zo strany leteckých spoločností mohol zatlačiť cenu čierneho zlata miere nadol. "Po jeho obnovení by však tento tlak na ceny ropy odpadol," myslí si Boros.

Zdroj: aktualne.sk


Brusel zvažuje finančnú pomoc pre spoločnosti, ktoré sopka obrala o zisk

19. apríla 2010  13:05
Európska komisia môže povoliť vládam Európskej únie poskytnúť pomoc leteckým spoločnostiam, ktoré utrpeli trpké straty po výbuchu sopky na Islande. Povedal to v pondelok európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia.

Vulkanické mračno z Islandu skomplikovalo leteckú dopravu po celej Európe. Snímka z letiska v Bukurešti.
Vulkanické mračno z Islandu skomplikovalo leteckú dopravu po celej Európe. Snímka z letiska v Bukurešti.
Autor: Reuters

Komisia by mohla podniknúť podobné kroky ako po útokoch z 11. septembra 2001. "Ak by sa členské štáty rozhodli pomôcť leteckým spoločnostiam a táto pomoc by nediskriminovala ostatných, sme pripravení konať podobne ako po 11. septembri," povedal Almunia.

Medzinárodná asociácia leteckej dopravy (IATA) v pondelok uviedla, že reakcia vlád európskych krajín na krízu, ktorú vyvolal výbuch sopky na Islande, bola neadekvátna a predpokladá, že jej ekonomické dopady budú pre leteckú dopravu väčšie než po útokoch z 11. septembra 2001.

Šéf asociácie Giovanni Bisignani odhaduje, že straty na tržbách v leteckej doprave dosahujú 250 mil. USD za deň a svoj piatkový odhad tak upravil smerom nahor, keď minulý týždeň predpokladal straty na úrovni 200 mil. USD za deň.

Zdroj: SITA

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |