Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
A. Fursov: V najbližších piatich rokoch sa proti Rusku rozpúta ozajstná psychohistorická vojna - chelemendik.sk

 

A. Fursov: V najbližších piatich rokoch sa proti Rusku rozpúta ozajstná psychohistorická vojna

2021-12-02  (19:24)

 - A. Fursov: V najbližších piatich rokoch sa proti Rusku rozpúta ozajstná psychohistorická vojna
V najbližších piatich rokoch sa proti Rusku rozpúta ozajstná psychohistorická vojna. Tento názor vyslovil ruský historik a publicista Andrej Fursov. V svojom blogu konkrétne napísal:

- Žijeme v časoch vojny – vojny dvojitej. Agresiou NATO proti Juhoslávii, presnejšie proti Srbom, sa začala permanentná horúca vojna, ktorá bola dôsledkom rozpadu ZSSR: Afganistan, Irak, Líbya, Sýria. Súčasne s touto horúcou vojnou, buď paralelne, alebo popreplietaná s ňou, silnie iná forma vojny – organizačná. Jej hlavným cieľom je deštrukcia organizačných  všetkých štruktúr (štruktúr riadenia) spoločnosti-terča : počínajúc sociálnymi a  finančnými, až po štruktúry vedomia podvedomia, teda štruktúr psychologickej oblasti v najširšom zmysle tohto slova. Práve táto sféra sa postupne stáva hlavným dejiskom organizačnej vojny, ktorá sa v psychologickej oblasti stáva vojnou psychohistorickou.
Psychohistorická vojna (organizačná vojna v psychologickej oblasti) má niekoľko rozmerov. Presnejšie – informačný, konceptuálny a metafyzický (významový). Informačná vojna v úzkom zmysle –  je konanie na úrovni faktov, ich falšovanie, skresľovanie istým spôsobom. Konceptuálny rozmer psychohistorickej vojny sa dotýka, ako už vyplýva z názvu, konceptuálnej interpretácie faktov, t. j. rozvíja sa v oblasti prechodu od empirických zovšeobecnení k teoretickým. Metafyzická vojna je najvyšší stupeň organizačnej vojny v psychologickej oblasti – je to prevažne vojna významov; fyzické víťazstvo bez víťazstva v metafyzike, v sémantickom poli nie je možné.
Ako konkrétny príklad môžeme uviesť verziu Katynských udalostí, ktorá siaha ku Goebbelsovi. Informačná úroveň psychohistorickej akcie: presviedčajú nás (prostredníctvom hrubých faktografických podsúvaní, ktoré sa rúcajú pri nastolení elementárnych otázok), že Poliakov strieľalo NKVD – prvok „krvavého stalinského režimu“, a celá história je prejavom totalitarizmu, ktorý ho ilustruje; tu je podsúvaný obraz („krvavý stalinský režim“) a koncepcia „totalitarizmu“, pritom tento termín má viesť objekt k informačnej agresii , k porovnávaniu  stalinizmu a hitlerizmu.
Treba vôbec povedať, že obrazy sú v psychohistorickej vojne nesmierne dôležité. Dá sa pôsobiť na informačnej úrovni, v duchu Svanidzeho a na obrazovo-konceptuálnej, v duchu Geľmana.
A nakoniec metafyzika: totalitarizmus vyplýva z paradigmy ruskej histórie, z celej skúsenosti ruskej histórie, jej významu, ktoré podliehajú sémantickým zmenám. Veď nie nadarmo jeden z hlavných démonov gorbačovčiny, na ktorý sa dohliadalo zo zámoria, hovoril, že perestrojka láme nielen komunizmus a ZSSR, ale aj tisícročný model ruskej histórie. Práve toto je pôsobenie organizačnej zbrane, pričom  jeho použitie vo fyzickej sfére predchádzalo podobnému v metafyzike.
Cieľom psychohistorickej vojny je rozložiť organizáciu v psychologickej oblasti nepriateľa tak, že bude napojený na lživý informačný prúd, vsugerujú sa mu cudzie koncepcie v priestore a najmä v čase, je zbavený vlastných významov a sú mu vnútené cudzie – deštrukčné, ktoré ochromujú vôľu k zápasu. Najdôležitejší smer psychohistorickej vojny je história. Boj o históriu  je v podstate hlavný boj organizačnej vojny v psychologickej oblasti, pretože podkopáva súčasne niekoľko smerov, vrátane psychologických útoky na historickú pamäť (najdôležitejšie udalosti, najvýznamnejšie a symbolické postavy – odtiaľto všetko to hádzanie špiny na naše víťazstvo v druhej svetovej vojne, vojenskú slávu, konkrétne postavy, najmä Stalina, schéma „mýtus o Gagarinovi“, atď.), identitu, na tradičné pre danú civilizáciu hodnoty.
V najbližších rokoch nás čaká veľa okrúhlych dátumov v ruskej a  svetovej histórii:
2014 — 100 rokov od začiatku prvej svetovej vojny;
2015 — 200 rokov od konca napoleonovských vojen a  и vytvorenia Viedenského systému;
2016  — 25 rokov od rozpadu ZSSR;
2017  — 100 rokov od Októbrovej revolúcie;
2018   — 100 rokov od začiatku Občianskej vojny v Rusku a  200 rokov od narodenia K. Marxa.
Niet pochybností o tom, že z dôvodu všetkých týchto dátumov a udalostí, ktoré za nimi stoja sa proti Rusku rozvinie ozajstná psychohistorická vojna. Celkom ľahko sa dá predstaviť vydanie niekoľkozväzkovej publikácie venovanej téme Rusko: svetová vojna a revolúcia. Cieľom bude dokázať, že Rusko vo vojne nezohralo významnú úlohu. Peniaze poskytnú západné vedecké fondy. Deväťdesiat percent  autorov  budú západní odborníci, desať percent  predstavitelia kompradorskej vedy z Ruska, „deti grantov“. No a toto všetko posvätia pseudovedecké redakčné rady úradníkov, ktorí sa neštítia prijímať cudzie vyznamenania za obhajobu ich záujmov v našej vede. 
Poučenie: netreba čakať, pokým nepriateľ začne útočiť – treba reagovať ako prvý. Musíme mať svoje vlastné historické práce v súvislosti s týmito udalosťami, v súvislosti s dejinami Ruska a určite – dejinami Západu, s ktorým a v prospech koho Rusko porovnávajú. Pri porovnávaní sa pritom vždy pri Rusku zdôrazňujú negatíva, alebo sa mu jednoducho pripisujú neexistujúce veci, kým v prípade Západu sa retušujú tmavé miesta. Všeobecne  treba povedať, že umenie tabuizovať pre Západ nepríjemné témy a nejasné, zločinecké stránky jeho histórie je charakteristická črta západnej kultúry, vrátane vedeckej. Nedá sa nesúhlasiť s britským historikom D. Livenom, ktorý v práci Impérium: Ruské impérium a jeho súperi (britské vydanie z roku 2000) si všimol, že v modernej porovnávacej histórii a politológii  dominuje na dogmu zmenená „čudná verzia anglo-amerického sebablahoželania, sebaoslavy, napísaná v nemeckom štýle.
Západ, najmä jeho anglosaské jadro, zmenilo svoje  unikátne historické „ja“ na univerzálne meradlo, podľa ktorého sa meria všetko ostatné. Anglosasi podobne ako Kráľ a Duke z Dobrodružstiev Huckleberryho Fina vyrábajú akékoľvek majstrovské kúsky.
Naša úloha a povinnosť spočíva v tom, že ich nebudeme nachytávať, ale vyrábať si vlastnú líniu, najmä v psychologickej oblasti. Preto musíme nielen svoje dejiny, ale aj dejiny Západu (a samozrejme Východu) písať bez retuše. Potrebujeme systematickú, razantnú a strategicky vyrovnanú prácu v oblasti „zápasov o históriu“ za našu minulosť. Je to nevyhnutná podmienka víťazstva v zápase o budúcnosť.

Andrej Fursov - nar.1951, historik, riaditeľ Centra ruských výskumov Moskovskej humanitnej univerzity, riaditeľ Inštitútu systémovej a strategickej analýzy, akademik vied, Innsbruck, Rakúsko


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |