Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
30-té výročie perestrojky - lekcia, ktorú si musíme pamätať - chelemendik.sk

 

30-té výročie perestrojky - lekcia, ktorú si musíme pamätať

2021-09-15  (01:55)

 - 30-té výročie perestrojky - lekcia, ktorú si musíme pamätať

29.4.2015


(Noviny Huanqiu Shibam, Čína)


23. apríla mala „gorbačovovská perestrojka“ 30 rokov. V očakávaní tejto udalosti ruskej centrum pre výskum verejnej mienky (VCIOM) uskutočnilo prieskum, ktorý ukázal, že väčšina Rusov verí, že reformy priniesli viac škody ako úžitku. Ľudia stratili vieru, v krajine začal  chaos, ktorý viedol ku katastrofe. V roku 2010  tento názor zastávalo 53% respondentov, v tomto roku - 55%. Generálny riaditeľ VCIOM Valerij Fedorov sa domnieva, že ľudia chcú čo najskôr zabudnúť na udalosti, ktoré viedli k smrti štátu.

23.apríla 1985, Michail Gorbačov na pléne ÚV KSSZ oznámil urýchlenie sociálno-ekonomického rozvoja krajiny. Tak začala perestrojka. ÚV požadoval aplikovať nový prístup k plánovaniu, čo najskôr implementovať  ekonomické páky, aby bolo poskytnutého viac priestoru pre činnosť pracovných kolektívov.

Avšak, keď ekonomika krajiny, naopak, po začiatku reforiem začala vchádzať do stavu stagnácie, Gorbačov  sa rozhodol  predložiť tzv. „nové myslenie“. Vystúpil za demokratizáciu a otvorenosť, znižovanie úlohy strany na fungovaní krajiny, návrat „všetkej moci Sovietom“. To všetko nakoniec viedlo ku krachu a zničenie ZSSR.

Dnes tí, ktorí ešte nemajú  30, postrádajú akúkoľvek predstavu o Sovietskom zväze. Obyčajní Rusi postupne  strácajú záujem o diskusiu o Gorbačovovi. Ako v Rusku, tak aj  vo svete, ľudia majú rôzne názory na skutky tohto sovietskeho lídra. Ale všetky názory sú podobné v jednom: reformy prezidenta ZSSR zlyhali. Bez ohľadu na to, aká bola pôvodná myšlienka, a ako veľká potreba týchto reforiem, ich konečný výsledok sa ostro rozišiel s ašpiráciami sovietskeho ľudu.

Jednou z krajín, ktoré najpozornejšie študujú reformy Gorbačova, je Čína. Je to spôsobené tým, že máme oveľa viac spoločného so Sovietskym zväzom, ako iné  štáty. Vedci jednohlasne tvrdia,  že  Gorbačovova perestrojka a politika reforiem a otvorenosti Denga Xiaopinga - to sú najpozoruhodnejšie príklady zlyhania a úspechu rozsiahlych reforiem. Zároveň mnoho západných vedcov neschvaľuje niektoré z metód Číny v procese realizácie reforiem.

Behom posledných niekoľkých rokov na čínskom  internete sa objavujú pochvalné názory na perestrojku. Ľudia, ktorí ich píšu ako  hlavný argument uvádzajú vzostup Ruska v týchto rokoch. Avšak, pokles cien ropy vytvoril pre sovietsku ekonomiku komplikácie, ktoré Gorbačov jednoducho nemohol zvládnuť.


Pripomínajúc si 80-té roky minulého storočia, vidíme, že myšlienka reforiem  inšpirovala sovietsky ľud a dala mu nádej na prelom do lepšej budúcnosti. A Čína sa jednoducho sústredila to, čo bolo pre ňu nevyhnutné zmeniť, takže v tejto krajine preto neboli také silné otrasy. Sovietsky zväz mal program „500 dní“, zatiaľ čo reformy v Číne boli od začiatku navrhnuté na  dlhú dobu, a spočívala v dosiahnutí úrovne priemerného blahobytu. Zatiaľ čo sovietski ľudia čakali na okamih, kedy budú môcť vstúpiť do vyspelej spoločnosti západného štýlu, Číňania, s tým, že sú stále v počiatočnej fáze socializmu,  malými krokmi uvádzali do praxe „stratégiu troch krokov“ (jej účelom bola  postupná realizácia modernizácie v troch fázach : do roku 2010, 2020 a 2050 – pozn. prekl.).

Možno, že budeme ešte dlho spomínať na sovietske a čínske reformy, ale 30 rokov rôznych zmien v živote našich dvoch krajín malo  rozhodne iný vplyv na osud dvoch národov dvoch krajín. A u ľudí z našej generácie sa už sformovalo isté chápanie týchto udalostí.

Idealizmus, podcenenie obtiažnosti reforiem, nadmerné závislosť od Západu  - to si svet myslí o Gorbačovovi. Reformy zahŕňajú riziká, chyby. Preto je dôležité nielen kontrolovať tento proces, ale tiež mu dávať slobodu, zanechávať priestor pre prielom. Je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky pre realizáciu reforiem, aby ľudia v nich verili. To všetko je nutné nielen mať na pamäti, ale tiež uplatňovať v praxi.

Komunistická strana nemohla účinne riadiť ZSSR. Jej  rozklad priviedol k tomu, že reformy sa obrátili na chaos. Za najväčšie ťažkosti Sovietskeho zväzu boli zodpovední najvyššie postavení činitelia. Hlavnými iniciátormi oddelenia republík Zväzu sa stali regionálni  lídri. Vtedy bolo pre ľudí ťažké uveriť v zmätok  a rozkol vo vnútri strany.

Realita nám ukazuje, že pre silné veľmoci nie je ľahké realizovať úspešné  reformy. Úspech Číny závisí čiastočne od toho, že sme mali jednoducho šťastie. V histórii existuje mnoho príkladov neúspešných a úspešných reforiem. A Čína nechce byť pre budúce generácie  jasným príkladom neúspešných reforiem. Máme obrovskú zodpovednosť. Preto, ako teraz, tak v dlhodobom horizonte, musíme sa pridržiavať  prístupu  „konať rýchlo, ale nestratiť odporu.“

A posledné. Čína neustále študuje „gorbačovovskú perestrojku“, aby získala skúsenosti. Musíme byť ostražití, nesmieme zabúdať na dôvody, ktoré viedli ku kolapsu ZSSR. Nech Rusi postupne zabúdajú na tieto udalosti, ale my si ich musíme pamätať.

Zdroj: 苏联改革30年,无处纪念只有祭,  http://inosmi.ru/history/20150427/227741623.html#ixzz3Yh9HGkcF
 
 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |