Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
1995: Srbi balili kufre a odchádzali zo Sarajeva - chelemendik.sk

 

1995: Srbi balili kufre a odchádzali zo Sarajeva

2020-08-04  (02:58)

 - 1995: Srbi balili kufre a odchádzali zo Sarajeva
 
   
     

 

© Foto: Flickr.com/petriv/cc-by-nc

Bez ohľadu na výdatné snehové prehánky, koalícia vojsk NATO, ktoré mali zabezpečiť v Bosne mier postupovala podľa schváleného plánu. Francúzi, ktorí ostali v Sarajeve, iba zmenili modré barety OSN za zelené či malinové. Američania museli vynaložiť veľa síl, aby premiestnili svoj 40 tisícový kontingent do mesta Tuzla.

Situácia v Sarajeve bola relatívne pokojná. Vojenskí analytici relevantne predpokladali, že Sarajevo môže byť prvou vážnou skúškou pre NATO. Už v decembri Pentagón posilnil vojensko-technickú podporu. Do francúzskeho sektoru v Sarajeve dodali dva radary pre lokalizáciu zbraní a munície. V prípade potreby mohli byť náleziská vystavené paľbe zo zeme aj zo vzduchu.

Srbi nemali chuť zostávať v jednom meste s moslimami a riadiť sa ich pravidlami. Mnohí balili kufre. Anglické noviny Guardian v tých dňoch písali o tom, že niektorí, ktorí úplne stratili súdnosť, hodlali so sebou odviesť aj telesné pozostatky svojich predkov. Aj keď cestu poznal málokto.

V tých decembrových dňoch r. 1995 po desaťročiach región čelil mnohým prírodným kataklizmám. Pri Mostare sa rieka Neretva vyliala z brehov, zatopila nielen časť mesta, ale aj poľný areál francúzskych vojakov. Iba za pomoci špeciálnych vrtuľníkov sa podarilo evakuovať Francúzov. Nemalé problémy mali aj Američania budujúci špeciálny most cez Sávu v chorvátskom mestečku Župaňja. Cez most chceli z Maďarska prepraviť veľkú časť amerického kontingentu. Rieka Sáva stále zmývala všetky pontónové stavby.

Ďalším problémom, ktorí už vtedy skúšali riešiť, boli utečenci. Bolo nevyhnutné nielen zmierovať ľudí, ale vytvárať aj podmienky pre ich návrat. V Sarajeve však nechceli uvažovať nad tým, ako ľudí vrátiť do vlasti.

Na tých, čo opustili krajinu aj v tých najťažších časoch, pozerali v Sarajeve ako na zradcov. Nebojovali a neprežili všetko utrpenie. Mnohí si mysleli, že utečenci sú nielen neželení, ale aj nebezpeční. Na to, aby sa „vracajúci sa“ nevracali, sa používali rôzne praktiky – priame vyhrážky o potrestaní zrady, nasťahovanie iných ľudí do opustených bytov, ktorí sa vo veľkých mestách schádzali z celej Bosny a Hercegoviny.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |